Europaparlamentsvalet 2014

From Piratpartiets Wiki
Revision as of 13:55, 20 October 2019 by JakobS (talk | contribs) (Lägg till kategorin: Partiets historia)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Europaparlamentsvalet 2014 ägde rum söndagen den 25 maj 2014. Piratpartiet fick 2.23% av rösterna och förlorade därmed sina två mandat i EU-parlamentet.

EU-vallista[1]

Ordinarie lista

  1. Christian Engström, 53, Nacka
  2. Amelia Andersdotter, 26, Bryssel/Uppsala
  3. Anna Troberg, 39, Järfälla
  4. Gustav Nipe, 25, Uppsala
  5. Mattias Bjärnemalm, 34, Bryssel/Malmö
  6. Rick Falkvinge, 41, Sollentuna
  7. Deeqo Hussein, 22, Mölndal
  8. Nils Agnesson, 28, Stockholm
  9. Henrik Brändén, 48, Uppsala
  10. Gun Svensson, 76, Norrtälje
  11. Torbjörn Wester, 33, Norrköping
  12. Andreas Larsson, 30, Rättvik
  13. Niklas Dahl, 21, Lund
  14. Marit Deldén, 30, Sundsvall
  15. Malin Karlsson, 24, Karlstad
  16. Troed Sångberg, 39, Örebro
  17. Anton Nordenfur, 21, Linköping
  18. Nathalie Ylitalo, 28, Luleå
  19. Jacob Hallén, 55, Göteborg
  20. Mårten Fjällström, 36, Uppsala

Rangordnade reserver:

  1. Irena Cienkowska, 29, Stockholm
  2. Jan Lindgren, 34, Stockholm
  3. Paula Roth, 19, Göteborg
  4. Isabelle Danielsson, 26, Karlstad
  5. Mikael Holm, 27, Uppsala

Referenser


v - e Piratpartiet
Partiets historia Piratpartiets grundande ¤ Riksdagsvalet 2006 ¤ EU-valet 2009 ¤ EU 2009-2014 ¤ Riksdagsvalet 2010 ¤ Stadgerevisionen 2011 ¤ EU-valet 2014 ¤ Riksdagsvalet 2014 ¤ Stadgerevisionen 2015 ¤ Riksdagsvalet 2018 ¤ EU-valet 2019
Stadgar 2.5 ¤ 2.6 ¤ 2.7 ¤ 2.8 ¤ 3.0 ¤ 3.1
Verksamhetsplan 2006 ¤ 2007 ¤ 2008 ¤ 2009 ¤ 2010 ¤ 2011 ¤ 2012 ¤ 2013 ¤ 2014 ¤ 2015 ¤ 2016 ¤ 2017 ¤ 2018 ¤ 2019
Budget 2006 ¤ 2007 ¤ 2008 ¤ 2009 ¤ 2010 ¤ 2011 ¤ 2012 ¤ 2013 ¤ 2014 ¤ 2015 ¤ 2016 ¤ 2017 ¤ 2018 ¤ 2019
Närstående organisationer Lokala föreningar ¤ Piratprylar AB ¤ Piratstudenterna ¤ Regnbågspiraterna ¤ Sharing is Caring AB ¤ Ung Pirat
Ansvarsposter
Arbetsutskottet Katarina Stensson (partiledare) ¤ Henrik Passmark (vice partiledare) ¤ Mattias Rubenson (partisekreterare) ¤ Maj Stenmark ¤ Mikael Enmalm
Partistyrelsen Katarina Stensson (partiledare) ¤ Henrik Passmark (vice partiledare) ¤ Mattias Rubenson (partisekreterare) ¤ Andreas Bjärnemalm ¤ Christoffer Eldengrip ¤ Mikael Enmalm ¤ Sara Hjalmarsson ¤ Pye Jakobsson ¤ Jan-Erik Malmquist ¤ Maj Stenmark ¤ Matti Brandt ¤ Jerry Hjort ¤ Vakant ¤ Vakant ¤ Vakant
Valberedningen Henrik Brändén ¤ Jesper Öhlund ¤ Otto Larsson ¤ Nathalie Ylitalo ¤ Vakant ¤ Vakant
Revisorer Suzanne Carlborn (revisor) ¤ Vakant (ersättare) ¤ Vakant (revisor) ¤ Vakant (ersättare)
Mötespresidiet Philip Johansson (ordf) ¤ Vakant (1:e vice ordf) ¤ Vakant (2:a vice ordf) ¤ Vakant (3:e vice ordf) ¤ Vakant (4:e vice ordf) ¤ Vakant (5:e vice ordf)
Historiska ansvarsposter
Partiledare Rick Falkvinge (2006-2010) ¤ Anna Troberg (2011-2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Magnus Andersson (2016-2019) ¤ Katarina Stensson (2020-)
Vice partiledare Christian Engström (2008-2009) ¤ Anna Troberg (2009-2010) ¤ Henrik Brändén (2013-2014) ¤ Leffe Deldén (2013-2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Mattias Bjärnemalm (2016) ¤ Vakant (2016-2017) ¤ Katarina Stensson (2017-2019) ¤ Henrik Passmark (2020-)
Partisekreterare Mårten Fjällström (2007-2010) ¤ Jan Lindgren (2011-2014) ¤ Henrik Brändén (2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Anton Nordenfur (2016-2017) ¤ Mattias Rubenson (2017-)
Styrelsens sammankallande Rick Falkvinge (2006-2010) ¤ Leffe Deldén (2011-2012) ¤ Anders S Lindbäck (2013) ¤ Jan Lindgren (2014) ¤ Malin Ahnberg (2014-2015) ¤ Josef Ohlsson Collentine (2015-2016) ¤ Magnus Andersson (2017-2019) ¤ Katarina Stensson (2020-)
Styrelsens sekreterare Henrik Brändén (2011-2012) ¤ Anton Nordenfur (2013-2014) ¤ Göran Widham (2015) ¤ Anton Nordenfur (2015) ¤ Vakant (2016) ¤ Ronja Gustafsson (2016-2017) ¤ Mattias Rubenson (2018-)