Aktivistsamordnare

From Piratpartiets Wiki
Jump to: navigation, search
Piratpartiets distriktsuppdelning, där fem olika regionala aktivistsamordnare ansvarar för var sitt område.

Piratpartiet använder ansvarsposterna aktivistsamordnare på tre nivåer för att samordna den lokala aktivismen. Nätverket utgörs av en eller ett fåtal nationella aktivistsamordnare, fem distriktsaktivistsamordnare, och ett stort antal lokala aktivistsamordnare på exempelvis kommunnivå.

Contents

Uppdragsbeskrivning

Nationell, distrikt, län

  • Ta emot email från personer som vill bli aktiva på olika sätt, och antingen ansluta dessa till rätt personer på sin nivå (nationellt, distrikt, län), eller hjälpa dem själv. Detta görs antingen direkt genom aktivistsamordnares piratmail eller genom partiets mailsystem (just nu FogBugz).
  • På eget bevåg och efter eget omdöme utse kontaktpersoner i den nivå under en, för att bättre kunna bedriva lokal aktivism och/eller så småningom skapa nya lokalföreningar.
  • Utse och föra kontakt med aktivistsamordnare på nivån nedan, med uppdraget att hålla aktivismen levande på lokal nivå.
  • Ta fram modeller för hur aktivism rent praktiskt kan utvecklas och vårdas på lokal nivå.
  • Samla upp och sprida förslag på aktivism, utspel och manifestationer.

Aktivistsamordnaren kan om hen vill utse en grupp att hjälpa hen med sina uppdrag, men är högst ansvarig för att dessa uppfylls.

Kommun

  • Ta emot email från personer som vill bli aktiva på olika sätt, och antingen ansluta dessa till rätt personer på kommunnivå, eller hjälpa dem själv. Detta görs antingen direkt genom aktivistsamordnares piratmail eller genom partiets mailsystem (just nu FogBugz).
  • Ta fram modeller för hur aktivism rent praktiskt kan utvecklas och vårdas på lokal nivå.
  • Samla upp och sprida förslag på aktivism, utspel och manifestationer.

Aktivistsamordnaren kan om hen vill utse en grupp att hjälpa hen med sina uppdrag, men är högst ansvarig för att dessa uppfylls.

Aktivistsamordnare

Posten som nationell aktivistsamordnare innehas av Johan Roos Tibbelin.

Norra

Distriktssamordnare för norra distriktet är Jakob Sinclair.

  • Email: jakob.sinclair@piratpatiet.se
  • Telefon: 076-8300813
  • Mattermost: @antiwrapper
Län Kommun Person Email Telefonnummer Mattermost
Gävleborg Johan Bakke johan.bakke@piratpartiet.se 076-2501614
Norrbotten Luleå Jakob Sinclair jakob.sinclair@piratpartiet.se 076-8300813 @antiwrapper
Norrbotten Överkalix Niclas Olivesten niclas.olivesten@piratpartiet.se
Västernorrland Örnsköldsvik Fredrik Widmark fredrik.widmark@piratpartiet.se @widmark
Västerbotten Skellefteå Magnus Marklund magnus.marklund@piratpartiet.se @skalman
Västerbotten Umeå Siula Grande siula.grande@piratpartiet.se @siula

Stockholm

Distriktssamordnare för stockholmsdistriktet är David Klarlund.

Inga länssamordnare finns i stockholmsdistriktet på grund av distriktets lilla storlek.

Kommun Kommundel Person Email Telefonnummer Mattermost
Stockholms stad Bromma-Kungsholmen Stefan Solender stefan.solender@piratpartiet.se @lakrisbiten
Botkyrka kommun David Klarlund david.klarlund@piratpartiet.se 072 974 02 27 @shaithan
Salems kommun David Klarlund david.klarlund@piratpartiet.se 072 974 02 27 @shaithan

Södra

Distriktssamordnare för södra distriktet är


Län Kommun Person Email Telefonnummer Mattermost
Kalmar Johan Roos Tibbelin johan.roos@tibbelin.com 070-2072976 @sjfroos
Kalmar Vimmerby Johan Roos Tibbelin johan.roos@tibbelin.com 070-2072976 @sjfroos
Blekinge Peter Isaksson peter.isaksson@piratpartiet.se 072-1545286 @isaksson
Blekinge Karlskrona Peter Isaksson peter.isaksson@piratpartiet.se 072-1945286 @isaksson
Skåne Christoffer Eldengrip christoffer.eldengrip@piratpartiet.se 0760-942425 @eldis
Skåne Malmö Daniella Wikerman daniella.wikerman@piratpartiet.se @korvkatten
Skåne Lund Måns Magnusson mans.mangnusson@piratpartiet.se @exoji2e

Västra

Distriktssamordnare för västra distriktet är Erik Lennermo.

  • Email: erik.lennermo@piratpartiet.se
  • Telefon: 076 210 14 60
  • Mattermost: @kronk
Län Kommun Person Email Telefonnummer Mattermost
Skaraborg Marcus Hyvönen marcus.hyvonen@piratpartiet.se 072 220 77 35 @bengan1988
Västra Götaland Göteborg Jimmy Eriksson jimmy.eriksson@piratpartiet.se @jimmyaeriksson
Älvsborgs län Erik Lennermo erik.lennermo@piratpartiet.se 076-2101460 @kronk

Östra

Distriktssamordnare för östra distriktet är Andreas Palmqvist.

Län Kommun Person Email Telefonnummer Mattermost
Örebro Andreas Palmqvist andreas.palmqvist@piratpartiet.se @nugget
Örebro Örebro Andreas Palmqvist andreas.palmqvist@piratpartiet.se @nugget
Örebro Karlskoga Jesper Tuurihalme jesper.tuurihalme@piratpartiet.se @mrjespro

Nationella aktivistsamordnare


v - e Piratpartiet
Partiets historia Piratpartiets grundande ¤ Riksdagsvalet 2006 ¤ EU-valet 2009 ¤ EU 2009-2014 ¤ Riksdagsvalet 2010 ¤ Stadgerevisionen 2011 ¤ EU-valet 2014 ¤ Riksdagsvalet 2014 ¤ Stadgerevisionen 2015 ¤ Riksdagsvalet 2018 ¤ EU-valet 2019
Stadgar 2.5 ¤ 2.6 ¤ 2.7 ¤ 2.8 ¤ 3.0 ¤ 3.1
Verksamhetsplan 2006 ¤ 2007 ¤ 2008 ¤ 2009 ¤ 2010 ¤ 2011 ¤ 2012 ¤ 2013 ¤ 2014 ¤ 2015 ¤ 2016 ¤ 2017 ¤ 2018 ¤ 2019
Budget 2006 ¤ 2007 ¤ 2008 ¤ 2009 ¤ 2010 ¤ 2011 ¤ 2012 ¤ 2013 ¤ 2014 ¤ 2015 ¤ 2016 ¤ 2017 ¤ 2018 ¤ 2019
Närstående organisationer Lokala föreningar ¤ Piratprylar AB ¤ Piratstudenterna ¤ Regnbågspiraterna ¤ Sharing is Caring AB ¤ Ung Pirat
Ansvarsposter
Arbetsutskottet Katarina Stensson (partiledare) ¤ Henrik Passmark (vice partiledare) ¤ Mattias Rubenson (partisekreterare) ¤ Vakant ¤ Vakant
Partistyrelsen Katarina Stensson (partiledare) ¤ Henrik Passmark (vice partiledare) ¤ Mattias Rubenson (partisekreterare) ¤ Andreas Bjärnemalm ¤ Christoffer Eldengrip ¤ Mikael Enmalm ¤ Sara Hjalmarsson ¤ Magnus Hulterström ¤ Pye Jakobsson ¤ Jan-Erik Malmquist ¤ Maj Stenmark ¤ Vakant ¤ Vakant ¤ Vakant
Valberedningen Henrik Brändén ¤ Jesper Öhlund ¤ Vakant ¤ Vakant ¤ Vakant ¤ Vakant
Revisorer Suzanne Carlborn (revisor) ¤ Vakant (ersättare) ¤ Vakant (revisor) ¤ Vakant (ersättare)
Mötespresidiet Vakant (ordf) ¤ Vakant (1:e vice ordf) ¤ Vakant (2:a vice ordf) ¤ Vakant (3:e vice ordf) ¤ Vakant (4:e vice ordf) ¤ Vakant (5:e vice ordf)
Historiska ansvarsposter
Partiledare Rick Falkvinge (2006-2010) ¤ Anna Troberg (2011-2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Magnus Andersson (2016-2019) ¤ Katarina Stensson (2019-)
Vice partiledare Christian Engström (2008-2009) ¤ Anna Troberg (2009-2010) ¤ Henrik Brändén (2013-2014) ¤ Leffe Deldén (2013-2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Mattias Bjärnemalm (2016) ¤ Vakant (2016-2017) ¤ Katarina Stensson (2017-2019) ¤ Henrik Passmark (2019-)
Partisekreterare Mårten Fjällström (2007-2010) ¤ Jan Lindgren (2011-2014) ¤ Henrik Brändén (2014) ¤ Vakant (2015-2016) ¤ Anton Nordenfur (2016-2017) ¤ Mattias Rubenson (2017-)
Styrelsens sammankallande Rick Falkvinge (2006-2010) ¤ Leffe Deldén (2011-2012) ¤ Anders S Lindbäck (2013) ¤ Jan Lindgren (2014) ¤ Malin Ahnberg (2014-2015) ¤ Josef Ohlsson Collentine (2015-2016) ¤ Magnus Andersson (2017-2019) ¤ Katarina Stensson (2019-)
Styrelsens sekreterare Henrik Brändén (2011-2012) ¤ Anton Nordenfur (2013-2014) ¤ Göran Widham (2015) ¤ Anton Nordenfur (2015) ¤ Vakant (2016) ¤ Ronja Gustafsson (2016-2017) ¤ Mattias Rubenson (2018-)